INFOLINIA: +48 579 647 400 Email: KONTAKT@FUNDACJAEKO.PL

Program Czyste powietrze: nabór wniosków już za miesiąc

Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach ogłoszonego w ubiegłym miesiącu programu „Czyste Powietrze” –największego dotąd krajowego programu, z którego finansowane będą proekologiczne przedsięwzięcia w gospodarstwach domowych – ma się rozpocząć już na początku września.
Taką informację przekazał dzisiaj Polskiej Agencji Prasowej minister środowiska Henryk Kowalczyk, który przyjmuje, że datą rozpoczęcia naboru może być 1 września, a wnioski będzie można składać elektronicznie i przynajmniej w początkowym etapie również w sposób tradycyjny.
Ministerstwo Środowiska liczy, że pierwsze inwestycje w termomodernizację oraz wymianę źródeł ciepła rozpoczną się już w tym roku. Ma to umożliwić przyjęta zasada, że o pieniądze z programu „Czyste Powietrze” będą się mogły ubiegać również gospodarstwa domowe, które wcześniej rozpoczęły inwestycje podlegające dofinansowaniu.
Rządowy program „Czyste powietrze” ma przyczynić się do ograniczenia problemu smogu. Budżet programu ma wynieść 103 mld zł, z czego 63,3 mld zł zostanie udostępnione w formie preferencyjnych pożyczek, a 39,7 mld zł w formie dotacji.
Tyle pieniędzy ma wystarczyć ma poddanie termomodernizacji około 3 mln domów, ale dofinansowanie będzie można przeznaczyć także na instalację – w miejsce starszych pieców węglowych – węzłów cieplnych, nowych kotły na węgiel lub biomasę, ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pomp ciepła. Możliwe jest także pozyskanie dofinansowania na montaż kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.
Pieniędzy ma wystarczyć na 10 lat. Jak zaznaczył dzisiaj Henryk Kowalczyk, po tym czasie będzie można rozważyć całkowity zakaz stosowania w domach pieców na węgiel.
Dofinansowanie obejmie instalacje prowadzone w domach jednorodzinnych, a beneficjentami mogą być osoby fizyczne posiadające prawo własności lub współwłasności.
Program będzie realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska, a także wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska.

www.gramwzielone.pl