Co zasili prąd z fotowoltaiki ?

Ogrzewanie c.o.
Obecne technologie ogrzewania domu podążają w kierunku ekologii i oszczędności. Koszty ogrzewania zależą od wielu czynników, po pierwsze od standardu izolacyjności cieplnej, a następnie od rodzaju paliwa i sprawności systemu. Od wielu lat ceny paliwa nieustannie rosną, stąd głównym kryterium wyboru źródła ciepła jest cena nośnika energii.
Nowoczesne sposoby ogrzewania domu to przede wszystkim pompa ciepła, dzięki której możemy zarówno ogrzać dom zimą, ochłodzić latem oraz przygotować ciepłą wodą użytkową. Jej konstrukcja umożliwia pozyskanie energii cieplnej z różnych źródeł, np. ziemia, powietrze, woda. Do pracy pompa potrzebuje energii elektrycznej, tutaj wówczas idealnie sprawdzi się połączenie jej z instalacja fotowoltaiczną, która zasili pracę pompy. Wówczas rachunki za c.o. oraz c.w.u. mogą spaść nawet do zera.
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są elektryczne kotły c.o. Są nowoczesnym, komfortowym, bezpiecznym i ekologicznym źródłem ciepła. Ich instalacja jest niedroga, nie wymagają budowy komina, kotłowni ani pomieszczeń na składowanie opału. Podobnie jak z pompami ciepła, kotły zasilane na energię elektryczną idealnie współpracują z instalacją fotowoltaiczną. Inwestując w te dwie technologie - rachunki za utrzymanie domu są znikome. Ogrzewanie kotłem elektrycznym można dopełnić nowoczesnymi urządzeniami na prąd: promienniki podczerwieni, maty i kable grzewcze, grzejniki elektryczne..

Jakie paliwa są popularne na rynku?
Najbardziej popularnym w Polsce paliwem jest węgiel kamienny, którego spalanie przyczynia się do powstania tzw. niskiej emisji oraz smogu, który powoduje przedwczesną śmierć ponad 48 tysięcy Polaków. Wybór tego typu ogrzewania wiąże się również z pracochłonną obsługą kotła oraz koniecznością częstego kontrolowania jego działania.
Pozostając w temacie węgla, dostępny powszechnie na rynku o znikomej zawartości siarki jest ekogroszek. Spełnia on normy emisji, posiada niewielką zawartość popiołu oraz niską wilgotność. Piece na tego typu paliwo występują z automatycznym podajnikiem. Ważnym jest, aby wybierać zawsze renomowanego producenta, aby mieć pewność, że paliwo ma oczekiwaną jakość.
Porównywalną wartość opałową z węglem mają pelety oraz brykiety, czyli sprasowane trociny i zrębki sprzedawane w postaci granulatu. Kotły na tego typu paliwo mogą być w pełni zautomatyzowane, jednak trzeba zadbać o miejsce do składowania opału.
Popularnym rozwiązaniem - gdy mamy dostęp do gazociągu jest ogrzewanie kotłami na gaz, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko, są bezobsługowe, ale niestety nie są najtańszym źródłem.

Klimatyzacja
Klimatyzacja znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną ze względu na potrzebę jej uruchamiania głównie wtedy, gdy natężenie promieniowania słonecznego jest duże. Możemy wówczas wykorzystać nadwyżki wyprodukowane przez instalację i cieszyć się świeżym, chłodnym powietrzem, ale i również oszczędnościami.

Ogrzewanie c.w.u
Komfort ciepłej wody i niższe koszty jej pozyskania - takie połączenie zapewni instalacja fotowoltaiczna. Po podgrzaniu wody - inwerter będzie zasilał inne urządzenia elektryczne.

Urządzenia elektryczne w gospodarstwie domowym
Każde urządzenie które pobiera prąd może być zasilone z darmowego prądu ze Słońca - pralka, lodówka, płyta indukcyjna, telewizor, komputer i inne...

Jesteś zainteresowany? Kliknij i wypełnij poniższy formularz, a resztą zajmie się Fundacja
Wyszukamy za Ciebie dostępne dofinansowania oraz najlepszą ofertę :)